Univerzális szerencse szimbólum - a lótuszvirág
Érdekességek

Univerzális szerencse szimbólum - a lótuszvirág

A lótuszvirág tökéletes választás, ha szeretné otthonát hangulatosabbá tenni, és egyúttal új energiát vinni a térbe, amely e nemes növény szívéből sugárzik.

Ki ne szeretné a virágokat? Szépségükkel gyönyörködtetik a szemet, harmóniát hoznak otthonunkba, és látványuk melegséggel tölti el a szívünket. De ha nincs kertészkedési tehetségünk, akkor is választhatunk olyan dekorációkat, amelyek virágos mintákkal hozzák be a természet szépségét az otthonunkba.

A cikkben mindent megtalál, ami a lótuszvirággal kapcsolatban érdekelheti:

  1. Jelentése és szimbolikája
  2. A lótuszvirág története
  3. A lótuszvirág különböző kultúrákban
  4. A lótuszvirág a művészetben – tetoválás
  5. A színek jelentősége
  6. Érdekességek a lótuszvirágról
  7. Dekoráció az otthonába

1. A lótuszvirág jelentése és szimbolikája

Sok kultúrában a lótusz a világ kezdetének vagy az élet keletkezésének szimbóluma. Jelképezi az újjászületést, a szépséget, az életet, a boldogságot, a tisztaságot, a mikrokozmosz és a makrokozmosz egységét, valamint a férfi és női princípium harmóniáját. Szimbolizálja a boldog utódok energiáját, a gyarapodó családot vagy a boldog házasságot is. Ha ezeket az értékeket szeretné bevonzani az életébe, akkor egy lótuszvirág formájú dekoráció beszerzése a legjobb választás.

Forrás: pixabay.com

A lótusz képes túlélni kedvezőtlen környezetben, például mocsaras területeken. Gyakran összekapcsolják az összetett életfolyamatokkal, amelyekkel az embereknek szembe kell nézniük. A lótuszvirág számos vallásban, kultúrában említést nyer, és számos művész múzsája volt. Egyes hiedelmek szerint, ha egy lótuszvirágot helyezünk el az irodánkban, az bőséget és növekvő jövedelmet hozhat. Ki tudja, mi az igazság ebben. Mindenesetre jobb, ha a munkában is dolgozunk, és nem csak ennek a csodálatos növénynek az erejére hagyatkozunk. A hálószobában vagy a nappaliban elhelyezett lótuszvirág garantálja a boldog és kiegyensúlyozott házassági életet. Ha egy kristály lótuszvirágot helyezünk az ablakba, a befogott napsugarak pozitív energiát hoznak a házba, és megtisztítják azt a negatív energiától.

2. A lótuszvirág története

A lótuszvirág iránti lenyűgözés az idők során számos civilizáció alapvető szimbólumává tette – szentnek tartják, és az egyik legősibb szimbólum, amely számos jelentést hordoz a keleti országok számára, bár a nyugati világban is találhatunk néhány utalást rá. A lótusz már fosszilis leletekből is ismert, amelyek valamikor 145,5 millió évvel ezelőtt és 65,5 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Abban az időben a lótusz mind az északi, mind a déli féltekén előfordult. Ahogy a Föld fokozatosan lehűlt, és egyes víztestek kiszáradtak, ezeknek a virágoknak az élőhelye jelentősen csökkent. Ma a lótusz Irántól Japánig megtalálható. Feltételezhető, hogy a lótuszt Indiából terjesztették el Egyiptomba i. e. 6. században. Akkoriban az egyik ősi kereskedelmi útvonal keletre és nyugatra haladt az óvilágban. Néhányan azonban úgy vélik, hogy az egyiptomi lótuszok Iránból származtak. A lótuszok virágoztak a Nílus mentén, és később az ókori görögök is termesztették őket.

3. A lótuszvirág különböző kultúrákban

A régi egyiptomi mítoszok szerint a lótusz volt az első lény a Földön. Az ősvizekből és a fényből emelkedett ki. Az egyik teremtésmítosz szerint az egyiptomi isten, Ra, egy lótuszvirágon ringó gyermek formájában jelent meg a víz felszínén. Egyiptomban a lótusz a Nap szimbólumává vált. A Nefertem isten megtestesítője is volt, akit lótuszrügyből felkelve ábrázoltak. A lótusz részletes leírása megtalálható az Egyiptomi Halottak Könyvében is. Eszerint a lótusz egyike azon alakoknak, amelyekbe az elhunyt ember átváltozhat. A lótusz a papirusz mellett Alsó- és Felső-Egyiptom szimbóluma is volt. A lótuszvirágokat ábrázolták ókori egyiptomi templomokban és sírkamrákban, megtalálhatók az épületeken, az ókori Egyiptom oszlopain is.

Forrás: pixabay.com

A lótusz számos ázsiai vallásban a tökéletesség megtestesítője, különös tekintettel a buddhizmusra és a hinduizmusra. Egyedi minősége azt szimbolizálja, hogy az ember a világ sötétségéből egy új gondolkodásmód és élet felé emelkedik.

A buddhista hagyományban ez az a virág, amely a sáros vizek fölé emelkedik – a vágyak felett való felülemelkedés aktusának elképzelése. A buddhizmus szerint ez a spirituális megvilágosodás elérésének kulcsa. Az, hogy a virág a gyökereitől a sárban növekszik felfelé, a fény felé, az emelkedés és a világosságra törekvés vágyát jelképezi. Ezért a lótusz a sötétségből a fény felé történő útját jelképezi, a tudás vagy a bölcsesség felé.

Néhány buddhista legenda szerint Buddha lótuszvirágból született.

Buddha a mandalában - 3D falikép Buddha a mandalában - 3D falikép
4
Fa faliképek a hálószobába
(2)
11 690 Ft-tól
Fa faliképek a hálószobába
(0)
11 290 Ft-tól

A hindu hagyományban a lótusz virágzásának helye (sötét és piszkos vizek) a bölcs és spirituálisan megvilágosodott embereket jelképezi, akik életüket minden anyagi vagy érzelmi motiváció nélkül élik. Ez a képesség lehetővé teszi az ember számára, hogy érintetlen maradjon minden világi örömtől és nyereségtől, és így elérje a spirituális tökéletességet.

Forrás: unsplash.com

Kínában a lótusz a spirituális változással áll kapcsolatban, és segített leküzdeni az emberi fejlődés három szakaszát: tudatlanság, félreértés leküzdése és az élet megértése. A rügyek a valóságot, a jelent, a lótuszvirág magjai pedig a jövőt szimbolizálják.

Forrás: pixabay.com

A lótuszvirág a modern építészetben

Az egyiptomi Kairói torony modern rácsos dizájnja a lótusz formáját idézi. A Borg El-Qāhira (Cairo Tower) egy modern kilátótorony forgó étteremmel, és egyben Egyiptom legmagasabb épülete.

Forrás: pixabay.com

Az indiai Új-delhiben található Lótusz templom a világ egyik leglátogatottabb helye. A templom kilenc szirommal rendelkező lótuszt idéz, és tavacskák veszik körül. Az épület teljes felülete fehér márványból készült.

Forrás: pixabay.com

A kínai Wujin városában található Lotus Building a lótuszvirág születésének legfontosabb szakaszait ábrázolja: a rügytől a kinyílt virágig.

Forrás: studio505

4. A lótuszvirág a művészetben – tetoválás

Az ázsiai művészetben a lótusztrón – stilizált lótuszvirág. Alapként, állványként használják az isteni alakok számára a buddhista és hindu művészetben. Az indiai művészetből származik, és különösen az indiai vallások ihlették meg Kelet-Ázsiában. Pontos formája eltérő lehet, de az indiai lótusz kinyíló virágát jelképezi.

Forrás: freepik.com

A lótuszvirág, mint tetoválás, kiváló választás egy olyan ember számára, aki spirituálisan orientált, és akinek az életében nem az anyagi dolgok jelentik a prioritást, hanem inkább az emberi kapcsolatok fejlesztésére összpontosít. Ez egy nagyon finom és esztétikus szimbólum, amely a viselő testén diszkréten mutatkozik meg, és a környezete barátságos, optimista és kreatív személyként érzékeli őt.

Forrás: freepik.com

A lótuszvirág tetoválásban a nők körében nagyobb arányban fordul elő, akik ezt a finom mintát választják, és kevésbé feltűnő helyekre tetováltatják magukat, például a bokára, a csuklóra vagy a nyak hátsó részére. Vannak azonban olyan nők is, akik a lótuszvirágot mandalákba foglalják bele, és így egy nagyobb testrészt díszítenek vele. Minden attól függ, hogy az embernek milyen az ízlése és milyen életmódot folytat. Az is számít, hogy hova és milyen színnel tetováltatjuk a lótuszvirágot. A hátul található rózsaszín és piros szín azt jelenti, hogy az illető érzelmi beállítottságú, és hajlandó az életét is feláldozni a szerelemért vagy a barátságért. A szenvedés és az önfeláldozás olyan ár, amelyet az ember hajlandó megfizetni a szeretet minden formájáért. A kék szín bölcsességet és intelligenciát jelképez, valamint olyan személyiséget, aki inkább a tényeket helyezi az érzelmek fölé. A fehér lótuszvirág nem túl gyakori, de kisebb változatban, például az ujjakon, a gyűrűsujjon található meg. A tökéletességet, bátorságot és a testi vagy lelki fájdalomtól való tartós védelembe vetett hitet szimbolizálja.

+11

5. A lótuszvirág színeinek jelentése

A buddhista ikonográfiában a lótuszvirág színének specifikus jelentése van.

  • A kék lótusz általában a tökéletességet és a bölcsességet jelképezi.
  • Az arany lótusz minden Buddha megvilágosodását jelenti.
  • A rózsaszín lótusz a Buddhát, a Buddhák történetét és folytonosságát képviseli.

Forrás: pixabay.com

  • A lila lótusz ritka és misztikus, és sok mindent jelenthet attól függően, hogy hány virág van együtt csoportosítva.
  • A vörös lótusz a szívhez és az eredeti tiszta természetünkhöz kapcsolódik. Továbbá, a lótusz magház számos magjával a termékenységet szimbolizálja, a vörös lótuszvirág pedig a női nemi szerveket, míg a szára a férfi nemi szerveket képviseli.
  • A fehér lótusz a lélek állapotát jelképezi, amely minden méregtől és gonosztól megtisztult.

6. Érdekességek a lótuszvirágról

  • A lótuszvirágok kora reggel nyílnak ki, és este újra bezáródnak. Az egész ciklus körülbelül 3-4 napig tart, és amikor a virág “elfárad”, egy új váltja fel.
  • A lótuszvirág hajnalban nyílik, és este bezáródik. Kora reggel a virág élénk rózsaszínű lehet, míg dél körül a virágon a fehértől a rózsaszínig terjedő színárnyalatok figyelhetők meg. A legjobb, ha a lótuszvirágokat hajnalban gyűjtik – gyógyszerkészítésre vagy főzéshez.
  • A lótuszvirág édes illata sok rovart és madarat vonz. Ha egy tóban szeretnénk élettel teli környezetet teremteni, a lótuszvirág a legjobb választás.
  • Találtak olyan lótuszmagokat, amelyek évszázadok elteltével is képesek voltak kicsírázni – ezért a lótuszvirágot az örök fiatalság növényének is nevezik.
  • A lótuszvirágból készült illóolajok hatékony eszközök a stressz megszüntetésére. Mindennapi használata képes ellazítani az embert, és megtisztítja az elméjét.
  • A lótuszlevelek felszínét apró viaszos dudorok és mélyedések borítják – ezeknek az egyenetlenségeknek köszönhetően a vízcseppek és szennyeződéscseppek nem tudnak megtelepedni rajtuk. Innen származik a régi mondás, hogy „a lótusz mindig tiszta”, a víz lefolyik róla, és minden szennyeződést elmos.
  • A lótuszgyökér főként keményítőből áll, emellett 15% cukrot, C-vitamint és zsírokat is tartalmaz.

Forrás: unsplash.com

  • Ha a lótuszgyökeret helytelenül készítik el és túl korán szedik le, mérgezést okozhat, és nagy dózisban, ha nem kap orvosi segítséget, halálhoz vezethet.
  • A lótuszvirágot boszorkányság elleni védelemként is használják – ha egy térben helyezik el, a fekete mágia nem hat az ott lévő emberekre.
  • A lótuszvirág segít az embereknek kilábalni a depresszióból és a melankóliából. Fokozatosan felkészíti az embert a valóságra, lassan felszabaduló energiája pedig „gyógyít” pszichés szinten.
  • A lótuszvirág az egyetlen virág, amely egyben gyümölcs is: a gyümölcs fordított kúp alakú, és belül található. Amikor a virág zárva van, nem érezni az illatát, de amikor kinyílik, az illata a jácintra emlékeztet. Sokan úgy vélik, hogy hipnotikus illata képes megváltoztatni a tudatállapotokat.

7. Lótusz, mint dekoráció az otthonba

A lótuszvirág remek kiegészítője minden otthonnak, hiszen pozitív hatásairól is beszéltünk az emberi pszichére. Természetesen, amellett, hogy beszerezhetjük élő formában, és elhelyezhetjük például a tavunkban, megvásárolhatjuk gyertyatartó vagy falikép formájában is. Ahogy fentebb is említettük, a kristály lótuszvirág a legerősebb hatást akkor éri el, ha az ablak közelében helyezzük el, hogy felszívja a szükséges energiát. Az üveg gyertyatartó pedig szépen kiegészítheti a belső teret, ha belehelyezünk egy gyertyát, és meglocsoljuk lótusz kivonatú illóolajjal – így felerősítjük gyógyító hatását.

A lótuszvirág mandala formájában nagyon trendi és minden olyan otthonba illik, amely a természetes anyagokat részesíti előnyben. Ez a dekoráció harmóniát hoz a lakásba és kitölti az üres falat a nappaliban vagy a hálószobában. A lótuszvirágot fali dekoráció formájában is beszerezhetjük, és személyre szabhatjuk a belső térhez – falak színe, bútorok stílusa, elhelyezés. Nyugodtan elhelyezhetjük az előszobában vagy a folyosón is – minden az egyéni ízlésen múlik. Weboldalunkon lótusz mandalákat is kínálunk, amelyek a legapróbb részletekig kidolgozottak és tökéletesen illeszkednek egy olyan belső térbe, amelynek szüksége van egy kis új energiára. Csak ki kell választania a legmegfelelőbbet:

Lótuszvirág mandala - 3D falikép Lótuszvirág mandala - 3D falikép
124
+ 9
Kör alakú mandalák
(80)
10 590 Ft-tól
Lótusz mandala - Fakép Lótusz mandala - Fakép
9
Kör alakú mandalák
(1)
10 590 Ft-tól
Harmónia mandala - 3 részes falikép Harmónia mandala - 3 részes falikép
29
+ 9
Többrészes mandalák
(13)
28 990 Ft-tól

Ha nehezen tud választani a dekorációk között, a lótuszvirág a megfelelő választás, amely boldog és kiegyensúlyozott életet, jól működő házasságot és elegendő pénzt biztosít. Ha még mindig nem hisz mágikus erejében, elég, ha elhiszi, hogy a lótuszvirág szépsége magával ragadó.

Források:

  • EBERHARD, WOLFRAM, 1909-1989.. Lexikon čínských symbolů : obrázková řeč Číny. Praha : Volvox Globator, 2001. (Vyd. 1.) Elérhető online. ISBN 80-7207-401-6.
  • PAKHOUTOVA, ELENA. DONEY, LEWIS. HIRSHBERG, DANIEL ALEXANDER. BOGIN, BENJAMIN.. The Second Buddha master of time.. [s.l.] : [s.n.]. Elérhető online. ISBN 978-3791357539.
  • HRDLIČKOVÁ, VĚNA.. A növény, mint szimbólum a kínai és japán kultúrában. Praha : Grada, 2010. Elérhető online. ISBN 978-80-247-1985-6.
  • Lotus Plant Study [online]. www.flowersociety.org, [cit. 2020-05-25]. Elérhető online.